Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Семинар yкрепване на готовността и реакцията при радиационни инциденти, включващи радиоактивно замърсяване

В периода от 28 до 29 май в София експерти от цяла България и Световната здравна организация (СЗО) проведоха двудневен семинар, насочен към укрепване на готовността и реакцията при радиационни инциденти, включващи радиоактивно замърсяване. Събитието, организирано от Националния център по радиобиология и радиационна защита и СЗО, се подкрепя от Европейския съюз чрез Генералната дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия, в рамките на съвместната програма на Европейската комисия и СЗО за готовност при химически, биологични, радиологични и ядрени (ХБРЯ) инциденти. Откриващи изказвания направиха проф. д-р Жана Джунова, директор на Националния център по радиобиология и радиационна защита; г-жа Кристина Мауер-Стендер, специален представител на Регионалния директор на СЗО в България; д-р Жанат Кенбаева от Програмата за радиация и здраве към централата на СЗО в Женева и д-р Камал Акбаров, технически служител по заплахи от ХБРЯ към СЗО в Украйна.

През тези два дни специалисти по обществено здраве, регионални здравни инспекции, медицински специалисти, служители на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ и представители на други институции, отговарящи за реагиране при радиационна заплаха, проведоха теоретично обучение и практически упражнения, отнасящи се измерване и оценка на радиоактивно замърсяване, процедури за дезактивация, медицинските осигуряване и координацията при аварийна ситуация. Работната среща подкрепя продължаващите усилия на България за укрепване на капацитетите за превенция, готовност и реагиране при здравни извънредни ситуации и радиологични инциденти.

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *